„Nemusíte se přizpůsobovat, abyste byli přijati. Nejdůležitější hodnota pochází z toho, že se milujete pro to, kým doopravdy jste.“
To je jedna zpráva, kterou Lindsey Stirling, mezinárodně známá tančící houslistka, chce sdílet s mladými lidmi. „Způsob, kterým jsem se snažila žít celý svůj život, je necítit se tak, že musíte patřit do jedné ze zavedených škatulek společnosti. Svět se vás snaží znovu a znovu přizpůsobovat.“ Řekla Stirling během její nedávné zastávky v Salt Lake City. „Jen pamatujte, že vaše hodnoty vychází z vás, z toho kdo jste. První a nejpřednější je, že jsme děti boží. Pak už je jen na nás, abychom si určili, kdo jsme.“
Vezměte si to od ženy, která překonala jednoznačné omítnutí od odborníků v hudebním průmyslu, spolu s poruchou příjmu potravy. Dnes, tato LDS misionářka (Latter-Day Saints), která absolvovala BYU (Brigham Young University) rozšiřuje své výjimečné schopnosti všude po světě, má více než 140 000 Twitter follows (odběratelů na Twitteru), 871 000 liků na Facebooku a více než 285 miliónů zhlédnutí na jejím YouTube kanále. Vše začalo houslovými lekcemi.
Housle
Jako malá holka se s rodiči účastnila volných orchestrálních koncertů v parcích nebo komunitních centrech v oblasti Los Angeles. Doma hrála na starém gramofonu klasická hudba. Ve věku šesti let začala prosit o houslové lekce. Po roce prošení jí rodiče pronajali housle od vysokoškolské studentky hudby a zaplatili mladé dívce, aby dávala jejich dceři každý týden 15 minutovou lekci hry na housle.
„Moji rodiče říkávali: „Je to pro nás oběť, dávat ti tyhle lekce.“ Zvládla jsem to, protože jsem věděla, že když nebudu cvičit, tak nedostanu žádné další hodiny. Nikdo si nemyslel, že se dítě může něco naučit z 15 minutových lekcí, ale moje máma řekla: „To je vše, co si můžu dovolit.“ Tak tahle holka mě vzala a já hrála od té doby skoro každý den.
O deset let později se Stirling doslova zamilovala do houslí, ale zanevřela na klasickou hudbu. K povzbuzení sebe sama se přidala do rockové skupiny a začala experimentovat s různými druhy hudebních stylů. Začala propojovat hru na housle s tancem a zjistila, že to její styl velice osvěžuje. Začala vystupovat na talentových soutěžích, aby si vydělala peníze na zaplacení vysoké školy. „Byla to volba úspěch – propadák. Myslela jsem, že by to mohlo být něco nového a úžasného. V těch talentových soutěžích jsem byla velmi dobře přijata. Lidé to shledávali zábavným. Ale bylo to také vnímané jako novinka, roztomilá, zábavná malá náhoda.“
Youtubová senzace
V roce 2010 měla Stirling životní příležitost, když se dostala do čtvrtfinále soutěže Amerika Má Talent, kde vystupovala před porotci Sharon Osbourne, Piersem Morganem, Howiem Mandelem a milionovým národním publikem. Porotci z jejího vystoupení neměli moc dobrý dojem.
„Byly tam chvíle, kdy to znělo dobře, ale byly tam chvilky, kdy mi to znělo jako banda škrcených krys. Opravdu to bylo mizerný.“ nechal se slyšet Morgan. Osbourne ocenila její unikátní talent, uznala slušné vystoupení, ale navrhla, že by byla lepší jako členka skupiny. „Nemám pocit, že to, co děláš, by zaplnilo divadlo v Las Vegas.“ řekla Osbourne.
Stirling si trpělivě vyslechla jejich poznámky a odešla domů. Navzdory jejich odrazujícím slovům a přes mnoho odmítnutí od nahrávacích společností a talentových agentur to nevzdala! „Byla to velmi neakceptovatelná forma umění. Stále mi tvrdili, že se to absolutně nemůže prodávat. Tančící rocková houslistka je něco, do čeho se nechceme plést.“ Stirling se odvolávala slovy: „Nakonec jsem řekla, že to miluju. Dělám to pro zábavu. To je důvod, proč jsem začala dělat videa na YouTube, a všechno se změnilo.“
Stirling byla oslovena Devinem Grahamem, filmařem z Utahu, který spravuje YouTube kanál DevinSuperTramp. Když Stirling spolupracovala s různými umělci, jako například The Piano Guys, Alex Boye a ostatní, byla to právě Grahamova pomoc při vytváření videí na YouTube, která opravdu raketově odstartovala její kariéru. „Podstatně změnil můj život, naučil mě všechno, co jsem potřebovala vědět o YouTube“ řekla Stirling.
Dnes má YouTube kanál L. Stirling téměř 50 videí a více jak 2 miliony odběratelů. Její video „Crystallize“ bylo osmým nejsledovanějším videem roku 2012, s více než 42 miliony zhlednutí. Dnes má víc než 55 milionu zhlédnutí. Ale předtím, než byla její hudba na vrcholu žebříčku iTunes, musela překonat poruchu příjmu potravy.
Překonání anorexie
Stirling pracovala několik let v léčebném centru pro dospívající dívky v nesnázích. Bylo to v době, kdy si uvědomila své potíže s anorexií. Jednoho dne telefonovala se svou matkou, která poznala, že něco není v pořádku. To ona ji povzbudila, aby vyhledala pomoc.
Ona mi to říkala už nějaký čas, že bychom si měly na chvíli promluvit, ale já opakovala: „Ne, mami, jsem v pohodě.“ „Musíš si uvědomit, že máš problém, je to v tvé hlavě, je to způsob jakým přemýšlíš.“ Ale já to vím, byl to jeden duševní den. Uvědomila jsem si, „Proč už nejsem šťastná? Proč jsem pořád smutná? “ Jak jsem mluvila s mamkou po telefonu, překonala mě odvaha a já si uvědomila, že mám problém. Byl to jeden z těch aha-momentů, a já si uvědomila, že tam opravdu byl problém. V tu chvíli jsem se rozhodla, že potřebuju změnu a pomoc.
Anorexie je nemoc, která způsobí to, že se lidé izolují od ostatních. Cítí se sami a nepochopení, pronesla Stirling. Modlila se pro větší víru a znovu se cítila sebevědomě. Její modlitby byly vyslyšeny.
„Bylo pro mě úžasné vědět, ne jen doufat nebo se bát, jestli někdo pochopí, jak jsem se cítila, ale vědět, že to někdo opravdu chápe, a že už v tom nikdy nebudu sama. Pořád věřím, že jsem byla dcera boha, ale musela jsem to pocítit znovu. Tohle a moje rodina byly ty největší věci, o kterých si myslím, že mě zachránily z této klesající spirály, ve které jsem byla zaseknutá.“
Stirling mluví o překonání její poruchy příjmu potravy v jejím „I’m a Mormon profile“ on Mormon.org. (Překlad ZDE)
Misijní požehnání
Stirling sloužila na 18 měsíční misii pro Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů v New York City. Popsala svou zkušenost jako úžasné „zaplavení poznáním“. Tyto zkušenosti jí pomohly rozvíjet sociální dovednosti, které jí velice dopomohly k prosazení se v hudebním průmyslu.
„Můžete dobře vyjít s kýmkoli, koho ve svém životě potkáte, můžete se spřátelit, pokud budete oba ctít správné úmysly. Teď žiji doslova na cestě, v malém autobusu s 10 lidmi, je to obrovský. Když si všichni srovnáme priority, všichni si spolu užíváme tolik zábavy, i když pocházíme z různých prostředí.“
Její zkušenosti z misie jí také pomohly udržet si své hodnoty v zábavním průmyslu. Přes její nabitý program zvládá pokračovat ve studiu Bible spolu se dvěma dalšími členy její party.
Jsem plně přesvědčena, že když zůstaneme věrni a budeme poslouchat přikázání udržet tyto věci na prvních místech v našich životech, máme nárok na požehnání. Cítím, že moje mise byla přípravná pro mé poslání v životě. Připravila mě pro to, co dělám teď, a použiji ji v malém množství k tomu, abych přivedla trochu světla do života lidí, a to jakýmkoliv způsobem, který jsou ochotni přijmout. Budu navždy vděčná, že jsem se dostala na misi.
Hledání štěstí
Stirling se nedávno vrátila z dlouhého turné a v květnu začne znova, zastaví se v New Jersey, Virginii, Marylandu, Rusku, Anglii, Francii, Itálii, Německu, Rakousku, Dánsku a Norsku.
Každý má jedinečné talenty a dary, a když se nebojíme vystoupit ven ze škatulky a být sami sebou, dobré věci nám půjdou naproti.
„Jsem mnohem šťastnější, když dělám věci, které mě dělají mnou, a žiji podle svých měřítek, dělám věci, které miluji, pomocí svých schopností, jakkoliv nahodilé a předem nepromyšlené jsou, abych je mohla sdílet s ostatními lidmi. To je to, co mě dělá šťastnou.“
Zdroj překladu: http://www.deseretnews.com/article/865578461/Hip-hop-violinist-Lindsey-Stirling-overcomes-anorexia-critics-to-find-happiness-success.html?pg=all
Překlad: [MS], Korekce: K*
Nepřijde vám, že Lindsey je prostě anděl mezi lidmi? Nebo má nějaký feromon, který mě přitahuje. Já fakt nwm. :DDD
Přesně tak, ona je jedinečná.. 🙂 K*
netušila jsem, že Lindsey měla PPP. o to víc mi přijde obdivuhodné, jak se s tím dokázala poprat. (mimochodem detail: říká se „twitter followers“, follower = sledovač :-))