Bohumil Janda – Fanoušek měsíce leden 2016

Hezký den přátelé. Den se dnem se sešel a my tu máme vyhlášení naší pravidelné rubriky „Fanoušek měsíce“. Tentokrát jde o opravdu speciální záležitost, neboť tento titul jsme se rozhodli udělit člověku, který může za to, že ve vesmíru létá objekt se jménem naší oblíbenkyně. Jedná se o pana Bohumila Jandu a já jsem rád, že souhlasil s rozhovorem s námi. Na úvod bych se Vás rád zeptal (ostatně jako se ptáme všech), jestli byste o sobě čtenářům něco málo prozradil?

Tak jméno už nemusím, už mi bylo 40, mám skvělou manželku a dvě děti. Bydlím na venkově nedaleko Litoměřic, ale za prací dojíždím do Prahy, kde programuji pro česko-německou firmu. Ze zájmů určitě stojí za to zmínit astronomii, počítače a vše okolo nich včetně her, kosmonautiku.

Některé dotazy si připravili i moji kolegové administrátoři a tak bych v návaznosti na Vaše záliby jeden rád využil. Říkáte, že máte rád astronomii. Je to tak už od malička a nebo jste si k tomu vztah vypěstoval až postupem času?

Už od malička. Táta je také astronom amatér, párkrát mě nechal podívat do dalekohledu a už to bylo. Následovalo několik astronomických kroužků, brigáda na hvězdárně … Ale není to jenom astronomie. Prostě mě zajímají pravidla (fyzika) a nastavení tohoto světa. Se zájmem o astronomii velmi brzy přijde poznání jak malá část našeho světa je Země a že je třeba se trochu porozhlédnout i okolo.

S tím se nedá nic jiného než souhlasit. Tímto se asi dostáváme k otázce, které jsme se určitě vyhnout nemohli. Pokud jsem to zachytil správně, po Lindsey jste nechal pojmenovat objekt 1999 XK247. Než se dostaneme k pojmenování jako takovému, mohl byste čtenářům přiblížit, jak jste se dostal k možnosti pojmenovat vesmírný objekt?

Jak jsem zmínil dříve, mám dvě děti a za prací dojíždím, což znamená, že času na svoje koníčky mnoho nemám. Nicméně jsem si našel projekt, kde i s malými časovými možnostmi mohu být užitečný – asteroid zoo. Jde v něm o to na sérii 4 obrázků stejného místa oblohy hledat cokoli, co se změnilo. S trochou štěstí to může být dosud neznámá planetka nebo kometa. Provozovatelé tohoto projektu udělali malou reklamu francouzskému online magazínu First-Light, kde zrovna probíhala čtenářská soutěž o možnost pojmenovat planetku. Zúčastnil jsem se tedy a vyhrál. Takže to nebylo tak úplně zasloužené (planetku může pojmenovat jen objevitel, v tomto případě švýcarský astronom Michel Ory), ale protože na objevení planetky vlastně pracuji, tak to možná bylo jen štěstí, které mi chybělo v asteroid zoo.

odkazy na vše podstatné zde: http://www.firstlight-magazine.com/   http://www.asteroidzoo.org

Zní to velice zajímavě a musel to být na druhou stranu opravdu nevšední zážitek. Pokud jde o to pojmenování – mohl jste jako jméno zvolit prakticky cokoliv, co je Vám blízké. Co rozhodlo ve prospěch Lindsey?

Krátká odpověď je vděk. Lindsey, resp. její hudba, videa, osobní příklad a nezničitelný optimismus mi hodně pomohly. Dala mi energii, když jsem ji nejvíc potřeboval. Chtěl jsem jí to nějak vrátit. Tak jsem se rozhodl jí poděkovat osobně a na druhý pražský koncert si koupil meet&greet. To bylo už na jaře. Jenomže jsem se nemohl rozhodnout, jaký dárek by byl při takové příležitosti vhodný. Jsem poměrně nesmělý člověk a podobné věci moc nezvládám. Pak do toho rozhodování a váhání přišla moje výhra a bylo jasno.

Je to určitě velmi zajímavé a poutavé vyprávění a jsem přesvědčen, že Lindsey byla nadšená. Jeden z adminů chtěl položit takovou odlehčenější otázku 🙂 Já se sice v astronomii nevyznám a nejsem si ani jist, jestli je to možné… ale pokud jde o asteroid… nemáte obavy, že by se někdy mohl potkat s naší planetou? 🙂

Někdy je to široký pojem. Konkrétně planetka (242516) Lindseystirling obíhá mezi drahou Marsu a Jupiteru po málo výstředné dráze, která leží téměř v rovině drah planet. Taková dráha je poměrně stabilní, o čemž svědčí i to, že po podobné obíhá mnoho dalších planetek (dříve tzv. hlavní pás planetek, nyní pás fanoušků (242516) Lindseystirling). Než se taková planetka z dráhy odkloní, trvá to miliardy let. Ani potom není šance trefit maličkou Zemi příliš velká, pravděpodobnější je pád do Slunce, Jupiteru nebo opuštění Sluneční soustavy. Takže ano, možné to je, ale šance bude podobná jako že někdo vyhraje v loterii 3x po sobě a i tak bychom si na dopad museli dlouho počkat.

Takže se nemusíme bát, že by nás Lindsey ohrozila 🙂 Když se dostaneme přímo k ní. Jak jste se k Lindsey dostal? Určitě máte skladby, které patří k těm oblíbenějším. Pokud ano, které to jsou?

Nemám dobrou paměť na data, takže teď nevím, kdy to bylo, hledal jsem nějaká další videa tančící houslistky Máiréad Nesbitt. A narazil na Lindseyino „Epic Violin Dance Performance“. Zaujalo mne, ale ještě jsem nepátral dál. O něco později jsem na Lindsey narazil znovu, to byla videa Elements a Skyrim. Pak jsem se podíval i na LindseyTime a už jsem se vezl. Oblíbenost jednotlivých kousků kolísá podle nálady, ale určitě Take Flight, Beyond the Veil, Transcendence (orchestrální verze). Mám i několik oblíbených videí z LinseyTime, která si občas rád zopakuji.

Zmínil jste se, že jste byl na koncertě na Meet&Greet a na Vašem webu jsem si přečetl, že jste byl i na koncertě prvním. Který Vás zaujal více? (web p.Jandy http://bohumiljanda.freesw.cz/)

Těžko říct, každý jinak. Od prvního jsem mnoho neočekával, takže mě úplně zaskočil přílivem energie. Druhý – meet&greet – bylo něco nového, a pro člověka jako já i poměrně náročného. Osobní setkání bylo sice intenzivní, ale velmi krátké. Takže nevím a ani necítím potřebu to rozhodnout. Oba byly pro mne velká událost.

Už jsme prakticky na konci a já bych se tak trochu fanklubově sobecky rád zeptal, jestli znáte náš fanklub a jestli jste zaznamenal nějaké naše aktivity? 🙂

Znám, občas se podívám na vaše stránky a často tam najdu informace, které bych jinde nenašel nebo jen s velkým zpožděním. Jsem ale spíše fanoušek – samotář, co se fanklubů týče. Občas si nějaké vaší aktivity všimnu, prozkoumám ji blíže, ale protože ani nemívám příležitost se fyzicky zúčastnit, tak většinou hned zapomenu.

Rozhodně jsme rádi, že můžeme zásobovat i informacemi „navíc“ 🙂 Ačkoliv jsem slíbil závěr, tak si vzhledem k tomu, že jde o velmi zajímavý rozhovor, neodpustím závěrečnou bonusovou otázku (teď už opravdu) a na její odpověď jsem opravdu velmi zvědav. Ptali jsme se spousty fandů, jak by strávili den s Lindsey, kdyby měli tu příležitost. Jak by vypadal ten Váš?

Vzhledem k mé a její povaze by byl zřejmě zcela v její režii 🙂 Ale kdyby bylo po mém, asi bych ji provedl po okolí (Sluneční soustava, Mléčná dráha a dál) a pokusil se jí vysvětlit, proč si myslím, že je dobrý nápad poslat k (242516) Lindseystirling sondu a že, ač to zní šíleně, je to projekt, který se dá zvládnout i v režii amatérů. Pokud se do „dne“ počítá i večer a noc, vzal bych s sebou dalekohled.

Kdo ví, třeba se něčeho takového někdy dočkáte. Rozhovor se nám malinko protáhl, za což se omlouvám, zároveň ale chci poděkovat za velmi zajímavé povídání. Ať se Vám Lindseyina hudba i nadále líbí a třeba někdy na nějakém setkání fandů nashledanou.

Není třeba se omlouvat, nejméně z poloviny za protažení povídání mohu já. Nashledanou.